Napsali o nás

Evropské společnosti z Kypru lákají nízkými daněmi i utajením vlastníků

20. 12. 2011

Prestižní forma, jednodušší pravidla, ale i možnost utajení vlastníků a nižší daně jsou dostupné na klíč. Přestěhovat firmu za sluncem a nižšími daněmi na Kypr je stále snazší. K běžným kyperským firmám, prodávaným v Česku na klíč, přibyla u nás mimořádně populární evropská společnost.

Doposud si na Kypru zvláštní typ akciovky, určené původně pro podnikání ve více státech EU, dopřávaly jen holdingy jako KKCG. Nově má být struktura ideální pro daňovou optimalizaci i skrytí vlastníků dostupná už od 200 tisíc korun.

Češi jsou přitom dávno přeborníci v jejich zakládání – více než polovina z celkového tisíce vznikla právě u nás. "Hlavní motivací jsou jednoduchá vnitřní struktura a image firmy," uvádí Jan Lasák z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, který na Masarykově univerzitě zpracoval průzkum popularity evropských společností v ČR.

Ačkoliv chtěla EU zjednodušit život velkým mezinárodním skupinám, česká cesta vede přesně opačným směrem. "Většinou jsou to střední, nebo dokonce malé firmy," říká Lasák. Získávají totiž akciovou společnost, ke které stačí jen dva lidé.

Za velkým rozmachem zájmu stojí hlavně společnosti nabízející firmy na klíč. Samy přiznávají, že bez nich by u nás byly evropských společností jen desítky, stejně jako v jiných zemích EU. Ačkoliv Kypr jich má zatím jen třináct, Češi by to mohli změnit. "Jen na Kypru optimalizuje své náklady 1604 českých firem. Předpokládám, že oslovíme desítky podnikatelů," doufá Mária Ščamburová, obchodní ředitelka Společnosti Online, která s nabídkou přišla.

Nahrávají jim i údaje agentury ČEKIA. Podle těch pochází šest procent zahraničního kapitálu v Česku právě z Kypru, stejně jako třeba z Francie. Doufají však, že právě evropská forma bude ještě přitažlivější než běžné společnosti, kterých jsou na Kypru statisíce.

Středomořský stát je známý hlavně výhodnou daňovou sazbou pro zahraniční podniky – desetiprocentní daň z příjmu je oproti ČR skoro poloviční. Zdaněny vůbec nejsou dividendy, prodej podílů nebo obchody s cennými papíry. A právě forma společnosti přímo navržené pro podnikání ve více než jednom státě má daňovou optimalizaci ještě zjednodušit.

Dalším lákadlem mohou být různé způsoby, jak skrýt skutečné vlastníky. A to i přesto, že Kypr neumožňuje vydávání anonymních akcií a pro evropskou společnost je formálně potřeba alespoň sedm akcionářů. Oblíbeným řešením je vlastnictví přes další zcela anonymní společnost z takzvané offshore destinace, nejčastěji Seychelských ostrovů. Jako ostatní akcionáři se dosadí profesionální zástupci jednající na pokyn skutečného vlastníka. Získat výpis z kyperského obchodního rejstříku navíc není úplně snadné.

Jelikož jde o akciovou společnost, odpadá i přísný zákaz řetězení společností s ručením omezeným. Dají se tak vytvářet i komplikované a víceúrovňové firemní struktury, jejichž rozpletení je téměř nemožné. Přitom sídlo hlavní společnosti je stále v zemi Evropské unie.

To může být pádná odpověď na současné tažení proti anonymním akciím v ČR. Navíc jsou kyperské společnosti pod ochranou dohod o ochraně investic a tedy i případných arbitráží proti českému státu.

Hospodářské noviny


Úvod Napsali o nás