Napsali o nás

Začínáme podnikat V: Nechcete se vysilovat byrokracií? Kupte si hotovou společnost!

05. 12. 2011

Když už jste se rozhodli podnikat, musíte se jednou provždy smířit s tím, že ne vždy budete mít na růžích ustláno. Některé kroky si ale můžete usnadnit. Nemusíte třeba podstupovat ouřední kolečko při zakládání firmy.

To je totiž nutnou podmínkou pro zápis do obchodního rejstříku. Pokud máte k dispozici vlastní prostory, lze sídlo při první změně (v případě ready-made společnosti) anebo při zakládání samozřejmě umístit tam. Všechny firmy bez ohledu na předmět podnikání musí i v době internetu mít adresu, na které je mohou zastihnout nejen úřady, ale i kdokoli z řad zákazníků – a právě na tom je založen byznys dalších podnikatelů, kteří na českém internetu nabízejí pronájem virtuálního sídla, na němž se nejen oficiálně usadíte, ale také vám odtud přesměrují korespondenci, případně zajistí i další služby typu asistentky méně virtuální, než je samotná adresa. Sídlo lze pronajmout samostatně, ale takřka všechny firmy pohybující se na trhu se společnostmi nějakou virtuální adresu nabízejí jako součást svého portfolia služeb. V nabídce ale naleznete také třeba zakládání či prodej tzv. evropských společností (mají přídavek SE), společností, které podléhají právním normám Evropské unie, dosazování osob do statutárních a dozorčích orgánů (nominee služby), svolávání a organizování valných hromad a podobně.

Výhody. Nejvýznamnější předností koupě připravené firmy nebo založení nového podniku na klíč je jednoznačně bezstarostnost a úspora času. Typickými zákazníky specialistů proto bývají například již zavedení podnikatelé, kteří rozšiřují nebo restrukturalizují své aktivity, potřebují nějakou novou společnost a jsou si vědomi hodnoty svého času. "Společnost mají k dispozici rychle a komfortně," říká k tomu Martin Chamr z firmy Chamr & Partners . "Část klientů jsou prvozakladatelé, kteří si chtějí společnost založit, ale nechtějí tak činit sami s ohledem na časovou a organizační náročnost procesu." Typickým zákazníkem jsou začínající podnikatelé i pro Terrinvest Capital. Ti podle Michala Zuzy potřebují pořídit společnost kvůli rozjetému projektu či podnikání rychle a bez jakýchkoli zádrhelů. Co si rozmyslet, než kontaktujete specialistu.

Než se obrátíte na firmu, která se věnuje zakládání společností pro klienty na míru nebo prodeji ready-made podniků, co byste měli vědět, aby byla úspora času pokud možno co největší? Jediné, čím by si měl být klient jistý je, že chce začít podnikat prostřednictvím firmy. Není důležité, aby si byl jistý, jestli je pro jeho potřeby lepší s. r. o., a. s., nebo SE. To už vyplyne z individuálních potřeb, které s obchodníkem prokonzultuje. Karel Pluhař, Společnosti Online. Klient by měl mít především rozmyšleny základní parametry nové společnosti – jako je nový název –, měl by mít jasno v adrese sídla společnosti (eventuálně tuto skutečnost předjednanou s vlastníkem nemovitosti, pokud bude sídlo společnosti v cizí nemovitosti) a pak by měl mít jasno, v čem bude společnost podnikat, kdo budou členové orgánů společnosti a jak budou rozděleny podíly mezi nové společníky nebo akcionáře společnosti. Martin Chamr, Chamr & Partners. Než nás klient kontaktuje, měl by si rozmyslet rozsah změn, které v kupované ready-made společnosti bude požadovat, neboť veškeré změny včetně změny obchodní firmy, počtu jednatelů či sídla společnosti máme již v ceně.

Michal Zuza, Terrinvest Capital. Svépomocí. Pokud se rozhodnete pořídit si společnost s ručením omezeným, s níž se dá podnikat okamžitě, bude vás to stát mezi 25 a 40 tisíci. Cenové rozpětí je dáno rozsahem služeb, které jsou součástí balíku, a také lítým konkurenčním bojem, v němž zejména menší firmy nasazují nižší ceny. Akciovka vás vyjde na 70 až 120 tisíc. Starší ready-made firmy jsou dražší. Pokud budete chtít využít asistenčních služeb při zakládání, můžete se někde setkat s cenou kolem deseti tisíc, jinde za servis požadují i trojnásobek. Anketa. Jak se u nás žije podnikatelům? Těžko, rozhodování, jestli meďoura, nebo bavoráka, je kruté.

Těžko, stát je dusí nehoráznými daněmi. Těžko, dusí je byrokrat, vysvětlivky k daňovému přiznání jsou delší než přiznání samo. Těžko, většina z nich by radši byla zaměstnanci. A de facto jimi i jsou... Těžko, všichni jim závidí, ať už je, či není co. Budete-li chtít uvedené peníze ušetřit, třeba na pořízení materiálu nebo zaplacení licence na software do dvou počítačů, bez kterých se při práci neobjedete, je tu ještě poslední možnost: obrnit se trpělivostí, vydat se na úřady hezky osobně a po svých a firmu si v jednotlivých krocích založit vlastními silami. Není-li váš čas tolik drahý, můžete se do zakládání pustit na vlastní pěst. Odměnou vám bude několik ušetřených tisícovek až desetitisícovek, které se do začátků mohou hodit. Zaplatíte jen správní poplatky, které u specialistů na firmy máte v ceně. Projdete si úplně stejnou procedurou, kterou by za vás jinak absolvovali ti, kdo mají zakládání firem jako svůj denní chléb. Jen vaše cesta nebude tak vyšlapaná, jako mají oni. Ale dá se to. V příštím díle si řekneme, co všechno je třeba udělat a jakou posloupnost musíte dodržet. Žebříček zemí podle administrativní náročnosti založení firmy.

peníze.cz


Úvod Napsali o nás